Home      Administration
  Basketball, Boys   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Melrose Area High School        (28-5-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
3 Christian Orozco G 11
5 Gabe Ellering G 12
10 Jordan Martinez F 11
11 Trevor Braegelmann G 11
12 Dakotah Thelen G 12
13 Reegan Nelson F 12
14 Aaron Meyer G 12
15 Carter Tschida F 12
20 Sam Sakry F 11
21 Brett Engelmeyer F 10
22 Grant Moscho G 10
24 Andrew Ostendorf G 11
25 Mason Heidgerken G 10
30 Zac Hinnenkamp G 11
31 Adam Helmin F 12
33 Cooper Goerdt G 12
35 Preston Keaveny G 12
45 Andrew Kuechle F 11
51 Rowan Nelson F 10
53 Shane Thelen F 12
55 Daniel Klassen C 12
Schedule
12/4/2018St. Cloud Cathedral 79 - 71 W
12/7/2018Montevideo 70 - 64 W
12/13/2018Albany 54 - 64 L
12/18/2018B O L D 44 - 66 L
12/20/2018Benson 73 - 55 W
12/27/2018Litchfield 61 - 54 W
12/28/2018Concordia Academy-Roseville61 - 38 W
12/29/2018St. Cloud Cathedral 67 - 68 L
1/4/2019Atwater-Cosmos-Grove City H.S.92 - 53 W
1/8/2019Morris Area/Chokio-Alberta61 - 58 W
1/11/2019Minnewaska Area H.S.43 - 32 W
1/12/2019Annandale 54 - 59 L
1/17/2019Montevideo 72 - 28 W
1/22/2019Atwater-Cosmos-Grove City H.S.79 - 55 W
1/25/2019Albany 57 - 49 W
1/31/2019B O L D 73 - 65 W
2/1/2019Sauk Centre 67 - 53 W
2/5/2019Benson 64 - 45 W
2/8/2019Morris Area/Chokio-Alberta64 - 59 W
2/9/2019Eden Valley-Watkins 57 - 47 W
2/11/2019New London-Spicer 85 - 82 W
2/15/2019Minnewaska Area H.S.57 - 50 W
2/21/2019Holdingford 80 - 65 W
2/25/2019Osakis 60 - 55 W
2/26/2019Sartell-Saint Stephen 74 - 67 W
3/1/2019Sauk Centre 49 - 25 W
3/7/2019Holdingford 79 - 40 W
3/11/2019Foley 68 - 64 W
3/13/2019Spectrum 70 - 54 W
3/15/2019Albany 52 - 51 W
3/20/2019Lake City 44 - 60 L
3/21/2019St. Peter 58 - 53 W
3/22/2019Esko 66 - 57 W

Full Schedule
Head Coach:
Ryan Dusha
rdusha@isd740.org
320-256-5160
Assistant Coach:
Daryl Oja, Shawn Mayers
Ryan Moscho
Scott Brever

State Tournament
March 20-23, 2019
Target Center/Williams Arena, U of M/Concordia Un
  •  
  • Brackets

    Section 6AA Tournament
    March 5, 7, 11, 2020

    Halenbeck Hall, SCSU 6 pm.
    March 13, 2020
  •  
  • Brackets

    West Central Standings
    B O L D 12-2-0
    Melrose Area 9-1-0
    Morris Area/Chokio-Alberta 8-5-0
    Sauk Centre 4-4-0
    Atwater-Cosmos-Grove City H.S. 4-10-0
    Benson 3-11-0
    Minnewaska Area H.S. 2-0-0
    Montevideo 1-8-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499