Home      Administration
  Basketball, Boys   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Minnewaska Area H.S.        (20-7-0)
red.gif
white.gif


Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Aanan Schlief G 12
2 Jackson Johnsrud G 12
3 Jack Blevins F 11
4 Ryan Christianson G 12
5 Grant Jensen G 10
11 Evan Palmer G 11
12 Ryan Amundson G 11
14 Luke Barkeim F 10
21 Jaeger Jergenson C 12
23 Matt Gruber G 12
24 Brandon Wacker F 12
25 Garrett Jensen F 12
31 Joe Piekarski F 11
32 Shawn Carsten C 11
43 Jacob Juetten F 11
Schedule
12/2/2017Lakeview 68 - 56 W
12/5/2017New London-Spicer 68 - 56 W
12/8/2017Montevideo 71 - 55 W
12/14/2017Morris Area/Chokio-Alberta52 - 41 W
12/15/2017Long Prairie-Grey Eagle H.S.69 - 48 W
12/19/2017Sauk Centre 47 - 60 L
12/21/2017Redwood Valley 68 - 71 L
12/22/2017Benson 70 - 22 W
12/29/2017Springfield 85 - 87 L
1/2/2018Yellow Medicine East H.S.75 - 48 W
1/6/2018Osakis 69 - 62 W
1/9/2018Melrose Area 60 - 74 L
1/15/2018B O L D 57 - 48 W
1/16/2018Breckenridge 44 - 55 L
1/19/2018Atwater-Cosmos-Grove City H.S.82 - 64 W
1/23/2018Montevideo 65 - 44 W
1/26/2018Paynesville Area 66 - 46 W
2/2/2018Morris Area/Chokio-Alberta59 - 47 W
2/5/2018Sauk Centre 60 - 55 W
2/9/2018Belgrade-Brooten-Elrosa H.S.62 - 50 W
2/13/2018Benson 58 - 36 W
2/16/2018Melrose Area 67 - 71 L
2/22/2018B O L D 61 - 76 L
2/27/2018Atwater-Cosmos-Grove City H.S.76 - 58 W
3/8/2018Morris Area/Chokio-Alberta58 - 51 W
3/10/2018New London-Spicer 68 - 66 W
3/15/2018Pipestone Area 56 - 54 W
3/21/2018Caledonia 41 - 80 L
3/22/2018Breckenridge 42 - 72 L

Full Schedule
Head Coach:
Phil Johnsrud
pjohnsru@isd2149.org
320 239-4800
Assistant Coach:
Darin Johnson
Jesse Johnson
Nate Lund
Student Manager:
Ella Richards, Paige Ingersoll
Madi McGinty

State Tournament
March 21-24, 2018
Target Center/Williams Arena, U of M/Concordia Un
  •  
  • Brackets

    Section 3AA Tournament
    March 3, 2018
    March 8, 2018
    March 10, 2018
    March 15, 2018
    HIGH SEED
    TBD
    SMSU (6:00 PM)
    SMSU (8:00 PM)


  •  
  • Brackets

    West Central Standings
    Melrose Area 14-0-0
    B O L D 11-3-0
    Minnewaska Area H.S. 10-4-0
    Morris Area/Chokio-Alberta 7-6-0
    Atwater-Cosmos-Grove City H.S. 4-9-0
    Sauk Centre 2-6-0
    Montevideo 2-10-0
    Benson 0-12-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499