Home      Administration
  Volleyball, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
New Prague High School        (20-10-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 McKenna Vacek LI 10
2 Sophia Andersen - C OH 10
3 Dani Friedges RH 10
4 Kate Seymour OH 10
5 Amanda Giesen MH 10
6 Hannah Jensen DS 9
7 Brooke Buthe - C S 12
8 Maggie O'Neill - C MH 12
9 Amanda Vivant DS 12
10 Andie Cox S 12
11 Chloe Davis S 11
12 Tori Moe OH 9
Schedule
8/24/2017Mayer Lutheran 25-16, 25 - 17, 25-11 L
8/25/2017Faribault 25-15, 21-25, 21-25, 25-20, 13-15 L
8/29/2017Northfield H.S.7-25, 25-26, 16-25, 12-25 L
8/31/2017Jordan 26-24,25-21,21-25,30-28 L
9/5/2017Shakopee 25-23, 25-18, 25-18 L
9/8/2017Tracy-Milroy-Balaton 25-17, 25-13 L
9/8/2017Le Sueur-Henderson19-25, 21-25 W
9/9/2017Elk River 25-23, 25-23 W
9/9/2017Russell-Tyler-Ruthton 25-17, 20-25, 12-15 W
9/9/2017Jamestown, ND20-25, 20-25 L
9/14/2017Mankato East 25-9, 25-16, 25-13 W
9/16/2017Orono25-21, 25-8 W
9/16/2017Maple Grove 16-25, 24-26 L
9/16/2017Spring Lake Park 25-23, 26-24 W
9/16/2017Bemidji 11-25, 29-27, 6-15 W
9/19/2017Belle Plaine H.S.25-14, 25-19, 25-14 W
9/21/2017Hutchinson 25-23, 17-25, 25-19, 26-28, 15-11 W
9/26/2017Mankato West 25-14, 25-16, 25-17 W
9/28/2017Delano 12-25, 7-25, 13-25 W
9/30/2017Tri-City United 25-18, 25-17 W
9/30/2017Mankato West 25-17, 25-23 W
9/30/2017Trinity School at River Ridge25-14, 25-14 W
9/30/2017Cleveland 25-19, 25-4 W
9/30/2017Zumbrota-Mazeppa 16-25, 23-25 W
10/3/2017Bloomington Jefferson 25-17, 25-14, 25-7 W
10/5/2017Orono 9-25, 23-25, 17-25 W
10/10/2017Waconia 25-22, 25-21, 25-17 L
10/17/2017Holy Family Catholic 15-25, 25-17, 25-11, 25-19 W
10/25/2017Mankato East 25-7, 25-17, 25-18 W
10/27/2017Shakopee 23-25, 25-19, 25-20, 25-15 L

Full Schedule
Head Coach:
Angie Andersen
trojanvolleyball@hotmail.com
952-454-6730
Assistant Coach:
Doug VanBenthuysen
Tracy Skaja
Student Manager:
Daniel Turner
Nickalaus Andersen

State Tournament
November 9-11, 2017
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 2AAA Tournament
    Oct. 24, 2018
    Oct 26, 2018
    Oct 30, 2018
    Nov 3, 2018



    High Seed
    High Seed
    High Seed
    Final TBD

  •  
  • Brackets

    Wright County Standings
    Watertown-Mayer 7-1-0
    Glencoe-Silver Lake 6-1-0
    Waconia 5-0-0
    Annandale 4-1-0
    New Prague 4-1-0
    Hutchinson 3-2-0
    Litchfield 3-4-0
    Mound Westonka 2-3-0
    Delano 2-3-0
    Orono 1-4-0
    Rockford 1-5-0
    New London-Spicer 0-0-0
    Dassel-Cokato 0-4-0
    Holy Family Catholic 0-5-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499