Home      Administration
  Tennis, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
St. Cloud Tech High School        (13-4-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
0 Abigail Brown 7
0 Abigail Staudinger 11
0 Alexis Handley 11
0 Anna Miller 9
0 Anne Bowe 12
0 Ashley Tarrolly 10
0 Ashley Verant 8
0 Ava Baker 9
0 Brooke Benson 7
0 Brooke Noble 11
0 Brooke Wilfong 9
0 Carly Heine 12
0 Caylee Snodgrass 11
0 Charlotte Erickson 8
0 Chloe Woodman 11
0 Ehrin Quinn 11
0 Elena Sobalvarro 9
0 Ella Marohl 8
0 Erin Hobday 12
0 Esther Scheele 10
0 Gentri Hansen 11
0 Grace Moudry 9
0 Grace Olson 12
0 Jenna Amundson 7
0 Josilin Schindele 10
0 Kate Inderieden 11
0 Kathryn Stoeckel 9
0 Korey Bjork 12
0 Kylie Starren 9
0 Leah Donnelly 10
0 Lillie Poetz 7
0 Madeleine Prescott 9
0 Madison Dahnke 11
0 Morgan Gable 9
0 Natalie Peterson 11
0 Oluwatomisin Ajayi 9
0 Shawnia Rakhshani 12
0 Sophia Moudry 7
0 Victoria Anderson 12
Schedule
8/21/2018Edina 0 - 7 L
8/25/2018Foley 0 - 0
8/25/2018Becker 0 - 0
8/25/2018Buffalo 0 - 0
8/28/2018St Cloud Apollo Eagles4 - 3 W
8/30/2018Wayzata 4 - 3 W
9/6/2018Willmar 5 - 2 W
9/8/2018Mahtomedi 4 - 3 W
9/8/2018Elk River High School4 - 3 W
9/8/2018Duluth East 2 - 5 L
9/11/2018Alexandria Area 4 - 3 W
9/13/2018Rocori 4 - 3 W
9/14/2018Eagan 3 - 4 L
9/18/2018Brainerd 4 - 3 W
9/22/2018Greenway/Grand Rapids5 - 2 W
9/22/2018Duluth East 2 - 5 L
9/22/2018Princeton 4 - 3 W
9/25/2018Fergus Falls 6 - 1 W
9/27/2018Sartell-Saint Stephen 7 - 0 W
10/2/2018Willmar 6 - 1 W

Full Schedule
Head Coach:
Paul Bates
paul.bates@isd742.org
320-253-1350
Assistant Coach:
Chris Bowe

State Tournament
October 23-26, 2018
Baseline Tennis Ctr-AA; Reed-Sweatt Tennis Ctr-A
  •  
  • Brackets

    Section 8AA Tournament
    No - October 4 - 5 - 6,
    2018

    So - October 4 - 5 - 6,
    2018

    Sect -October 12-13
    2018
    North - Choice Health & Fitness, Grand Forks ND

    South - STA FIT, Sartell

    Section - STA FIT, Sartell
  •  
  • Brackets

    Central Lakes Standings
    Alexandria Area 7-3-0
    Willmar 3-3-0
    St. Cloud Tech 2-0-0
    Brainerd 1-0-0
    St Cloud Apollo Eagles 0-0-0
    Rocori 0-1-0
    Sartell-Saint Stephen 0-1-0
    Fergus Falls 0-1-0
    St Cloud Apollo Eagles 0-2-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499