Home      Administration
  Tennis, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Saint James        (21-1-1)
red.gif
white.gif
HOME OF THE SAINTS

Home Page Photo

Varsity Roster
# Name Pos Grade
0 Alexis Herrara 9
0 Sailor Mohlenbrock 9
0 Yajahira Crisipin 11
0 Abril Cervantes 9
0 Adrianna Vite 10
0 Andrea Contreras 9
0 Angela Manriquez 10
0 Barbara Craig 9
0 Brittany Carlson 12
0 Ellie Becker 10
0 Emma Anderson 9
0 Emma Zender 11
0 Gabriela Trapero 10
0 Hannah Loewen 12
0 Jaelyn Haler 9
0 Jasmine Rodriguez 12
0 Jordyn Rodriguez 10
0 Lexi Whitney 11
0 Luci Kulseth 11
0 Miranda Tetzloff 12
0 Mya Hanson 10
0 Noel Westcott 11
0 Renata Hernandez 12
0 Samantha Tetzloff 10
0 Sofia Solorzano 10
0 Zoie Becker 12
Schedule
8/22/2018Maple River 6 - 1 W
8/22/2018Sibley East 7 - 0 W
8/24/2018Chanhassen 6 - 1 W
8/31/2018Mankato East/Loyola Cougars4 - 3 W
8/31/2018Mankato West 7 - 0 W
9/6/2018Pipestone Area 6 - 1 W
9/8/2018Stewartville 6 - 1 W
(St. James Quadrangular)
9/8/2018Belle Plaine 6 - 1 W
(St. James Quadrangular)
9/8/2018Pipestone Area 6 - 1 W
(St. James Quadrangular)
9/10/2018Fairmont 7 - 0 W
9/11/2018Redwood Valley 7 - 0 W
9/13/2018Worthington 7 - 0 W
9/14/2018Waseca 7 - 0 W
9/15/2018Rochester Lourdes 3 - 4 L
(St. James Quadrangular)
9/15/2018River Valley Wildcats7 - 0 W
(St. James Quadrangular)
9/15/2018United South Central 6 - 1 W
(St. James Quadrangular)
9/18/2018Luverne 7 - 0 W
9/25/2018Blue Earth Area 5 - 2 W
9/27/2018Marshall 7 - 0 W
9/29/2018St. James Quadrangular0 - 0 T
(Individual Tournament)
10/1/2018River Valley 7 - 0 W
(Section Qtrfinal)
10/4/2018Pipestone Area 6 - 1 W
(Section Semifinal)
10/4/2018Blue Earth Area 4 - 3 W
(Section Finals)
10/5/2018Sectional Individual Tournament0 - 0
10/10/2018Sectional Individual Tournament0 - 0
10/23/2018State Tournament - Team0 - 0
10/24/2018State Tournament - Team0 - 0
10/25/2018State Tournament - Individual0 - 0
10/26/2018State Tournament - Individual0 - 0

Full Schedule
Head Coach:
Les Zellmann
lzellmann@isd840.org
507-375-5602
Assistant Coach:
Brian Bluedorn
Spencer Monson

State Tournament
October 23-26, 2018
Baseline Tennis Ctr-AA; Reed-Sweatt Tennis Ctr-A
  •  
  • Brackets

    Section 3A Tournament
    October 1, 2018
    October 4, 2018
    October 5, 2018
    October 10, 2018



    October 5, 2018 IND
    October 10, 2087 IND

    High Seed (Team)
    Gustavus(Team)
    Gustavus (IND)
    Gustavus (IND)
    Gustavus (IND)
  •  
  • Brackets

    Big South Standings
    Saint James 6-0-0
    Blue Earth Area 5-0-0
    St. Peter 4-1-0
    Waseca 4-3-0
    Luverne 2-3-0
    Fairmont 2-5-0
    Worthington 1-3-0
    Redwood Valley 0-0-0
    Pipestone Area 0-0-0
    River Valley Wildcats 0-0-0
    Marshall 0-1-0
    New Ulm Eagles 0-2-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499