Home      Administration
  Basketball, Boys   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Red Rock Central High School        (0-0-0)
red.gif
white.gif
Red Rock Central Boys Basketball


Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Tavion Ryker F 11
2 Spencer Halland C 12
3 Sam Helmer G 11
4 Jonah Hansen G 11
5 Noah Stavnes G 12
11 Dominik Smith F 10
12 Cade Bittner G 11
21 Luke Willhite G 10
22 Noah Pankonin F 12
23 Jake Farrington F 11
24 Justin Klabunde F 10
30 Tyler Horning G 12
31 Jon Vogel F 12
32 Mason Gode C 10
33 Owen Grant C 11
Schedule
12/4/2018Springfield 0 - 0
12/7/2018Westbrook-Walnut Grove 0 - 0
12/13/2018Adrian 0 - 0
12/14/2018Madelia 0 - 0
12/14/2018Madelia 0 - 0
12/18/2018Heron Lake-Okabena0 - 0
12/20/2018Russell-Tyler-Ruthton 0 - 0
12/20/2018Adrian 0 - 0
12/20/2018Adrian 0 - 0
12/21/2018Adrian 0 - 0
12/22/2018Russell-Tyler-Ruthton 0 - 0
12/22/2018Holiday Hoops Tourney0 - 0
12/22/2018Adrian 0 - 0
1/4/2019Mt. Lake Area - Comfrey0 - 0
1/10/2019Edgerton 0 - 0
1/11/2019Hills-Beaver Creek 0 - 0
1/15/2019Renville County West 0 - 0
1/17/2019Fulda 0 - 0
1/19/2019Wabasso 0 - 0
1/21/2019Sleepy Eye 0 - 0
1/21/2019Sleepy Eye 0 - 0
1/24/2019Ellsworth 0 - 0
1/25/2019Southwest Minnesota Christian0 - 0
1/29/2019Murray County Central 0 - 0
2/5/2019Westbrook-Walnut Grove 0 - 0
2/8/2019Adrian 0 - 0
2/9/2019Lakeview 0 - 0
2/9/2019Lakeview 0 - 0
2/12/2019Sleepy Eye Saint Mary's 0 - 0
2/12/2019Sleepy Eye Saint Mary's 0 - 0
2/14/2019Heron Lake-Okabena0 - 0
2/19/2019Fulda 0 - 0
2/22/2019Edgerton 0 - 0
2/25/2019Mt. Lake Area - Comfrey0 - 0

Full Schedule
Head Coach:
Brian Walker
brianwalker@rrcfalcons.org
507-752-7361
Assistant Coach:
Henry Rogotzke

State Tournament
March 20-23, 2019
Target Center/Williams Arena, U of M/Concordia Un
  •  
  • Brackets

    Section 3A Tournament
    Feb 28, 2019 (Pigtails)
    March 2, 2019
    March 7, 2019
    March 9, 2019
    March 14 ,2019
    High Seed
    MONTEVIDEO/WGTN
    SMSU/WGTN
    SMSU (6:00 PM)
    SMSU (8:00 PM)
  •  
  • Brackets

    Red Rock Standings
    Westbrook-Walnut Grove 15-1-0
    Southwest Minnesota Christian 13-3-0
    Mt. Lake Area - Comfrey 12-4-0
    Murray County Central 11-5-0
    Adrian 9-7-0
    Hills-Beaver Creek 5-8-0
    Heron Lake-Okabena 5-11-0
    Fulda 4-11-0
    Ellsworth 2-15-0
    Red Rock Central 0-0-0
    Edgerton 0-15-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499