Home      Administration
  Volleyball, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Red Rock Central High School        (15-12-0)
red.gif
white.gif
HOME OF THE FALCONS


Varsity Roster
# Name Pos Grade
0 Rachel Kedl MH 12
1 Brittany Bierl DS 12
2 Kennedi Janssen S 10
3 Meghan Shannon DS 11
4 Danielle Wacker DS 12
5 Kyra Osland S 11
7 Haley Simonson OH 10
8 Ramsey Piotter OH 12
9 Nicole Schroepfer OH 8
10 Vanessa Kedl RH 10
11 Taylor Price LI 12
13 Hannah DeCock OH 11
14 Kaitlyn Rindfleisch MH 10
15 Katelyn Rogotzke OH 11
16 Jamie Derickson RH 12
Schedule
8/30/2016Springfield 25-18,24-26,25-21,25-12 W
9/1/2016Wabasso 20-25,25-21,17-25,23-25 L
9/6/2016Windom Area 17-25,25-17,25-17,25-11 L
9/8/2016Ellsworth 25-14, 25-11, 25-17 W
9/10/2016Lewiston-Altura 25-21,22-25,15-8 W
9/10/2016Hayfield 25-13, 25-10 L
9/10/2016Lyle-Pacelli25-18,19-25,15-6 W
9/10/2016Alden-Conger 25-22,17-25,15-8 W
9/13/2016Heron Lake-Okabena25-18,26-24,25-23 W
9/15/2016Southwest Minnesota Christian25-20,25-22,25-23 L
9/19/2016Worthington 25-8, 25-22, 25-22 L
9/20/2016Edgerton 25--20,22-25,25-7,25-22 W
9/22/2016Adrian 25-6,25-13,25-21 W
9/27/2016Mt. Lake Area25-22,25-19,25-14 W
9/29/2016Westbrook-Walnut Grove H.S.11-25, 25-16, 21-25, 25-20, 15-9 L
10/3/2016Cedar Mountain/Comfrey Cougars20-25,18-25,24-26 L
10/4/2016Murray County Central 16-25, 25-23, 21-25, 25-27 W
10/7/2016G-F-W 16-15, 25-16, 15-6 L
10/7/2016MACCRAY 25-9, 25-15 L
10/8/2016Martin County West 26-24,25-20 W
10/8/2016Martin County West 24-26, 20-25 W
10/8/2016Brandon-Evansville 2-1 W
10/8/2016Russell-Tyler-Ruthton 25-17, 25-21 L
10/11/2016Hills-Beaver Creek 23-25,19-25,25-22,17-25 L
10/17/2016Fulda 25-16,25-14,25-21 W
10/24/2016Ellsworth 25-11, 25-10, 25-7 W
10/28/2016Westbrook-Walnut Grove H.S.25-20,25-19, 25-13 L

Full Schedule
Head Coach:
Sara Arfsten
skarf2@hotmail.com
507/445-3587
Assistant Coach:
Kendra Hagert
Sara Kramer

State Tournament
November 10-12, 2016
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 3A Tournament
    Oct 23, 2017
    Oct 27 ,2017
    Oct 31, 2017
    Nov 2, 2017
    Nov 4, 2017
    TBD (Pigtails)
    High Seed
    SMSU/WNDM
    SMSU
    SMSU (7:30 PM)
  •  
  • Brackets

    Red Rock Standings
    Hills-Beaver Creek 10-0-0
    Southwest Minnesota Christian 8-2-0
    Westbrook-Walnut Grove H.S. 8-2-0
    Red Rock Central 7-3-0
    Heron Lake-Okabena 6-4-0
    Murray County Central 5-4-0
    Edgerton 4-6-0
    Adrian 1-6-0
    Fulda 1-7-0
    Mt. Lake Area 0-7-0
    Ellsworth 0-10-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2017 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499