Home      Administration
  Football   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Upsala/Swanville        (4-2-0)
** This team is a cooperative sponsorship between: Swanville High School, Upsala High School,
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
2 Michael Lange RB 11
4 Levi Lampert QB 9
5 Carter Johnson QB 10
6 Haden Chuba WR 10
8 Zach Bartkowitz WR 10
9 Angel Vasquez WR 11
10 Mason Landowski WR 10
11 Gavin Koetter WR 10
12 Jorgan Kiley QB 12
13 Nick Mettler WR 9
15 Tony Boeckermann RB 10
19 Blayne Pechan-Klemish WR 10
20 Luke Harren RB 9
21 Shane Lambrecht RB 9
22 Gage Louden RB 11
23 Jackson Thieschafer WR 11
24 Raymond Kokett WR 11
25 Alex Bellefeuille RB 10
26 Dylan Vanweinen RB 12
28 Nate Graves RB 11
29 Cody Kaun WR 10
31 Austin Lemke WR 12
32 Austin Allen WR 12
33 Alex Thieschafer WR 12
35 John Muhlenkamp WR 12
50 Tyler Smieja OL 9
51 Cooper Thieschafer OL 9
52 Jacob Pechan OL 10
55 Zach Bruder OL 12
56 Nick Herzog OL 10
57 Devin Prokott OL 11
58 Logan Janssen OL 12
59 Riley Johnson OL 12
60 Collin Prom OL 11
61 Nathan Lambrecht OL 12
63 Gage VanRisseghem OL 12
64 Kaleb Primus OL 9
66 Jeremy Mugg OL 9
70 Anthony Notermann OL 9
71 Austin Wensmann OL 10
72 Ethan LaRue OL 11
73 Isaac Johnson OL 9
75 Anthony Sobiech OL 10
79 Jeron Wensmann OL 12
80 Zach Wimmer WR 9
81 John Russell WR 11
Schedule
8/31/2018Howard Lake-Waverly-Winsted H.S.43 - 20 W
9/7/2018New York Mills 22 - 13 W
9/14/2018Kerkhoven-Murdock-Sunburg H.S.14 - 28 L
9/21/2018Parkers Prairie 36 - 22 W
9/28/2018Browerville-Eagle Valley28 - 30 L
10/5/2018Kimball Area 52 - 35 W
10/12/2018Royalton 14 - 28 L
10/17/2018Belgrade-Brooten-Elrosa H.S.0 - 0

Full Schedule
Head Coach:
Jay Loven
(320) 360-2550
Assistant Coach:
Adam Gerads
Brady Burggraff
Johnny Fuchs, Aaron Gapinski,Con Natvig
Student Manager:
Sammy Primus Zach Gapinski,Isaac Gapinski, Jordan Crandell, Brody Kircher

State Tournament
November 8-24, 2018
Various Sites & U.S. Bank Stadium
  •  
  • Brackets

    Section 4A Tournament
    Oct. 23, 27, Nov. 2, 2018
    High Seed and finals @
    St. John's University-5 pm.
  •  
  • Brackets

    Mid State Sub 3 Standings
    Kerkhoven-Murdock-Sunburg H.S. 6-1-0
    Browerville-Eagle Valley 3-1-0
    Upsala/Swanville 3-2-0
    Royalton 2-0-0
    New York Mills 1-2-0
    Parkers Prairie 1-2-0
    Belgrade-Brooten-Elrosa H.S. 0-1-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499