2012 Girls' Swimming & Diving Meet - 11/15/2012 to 11/17/2012    
          Class AA Qualifiers / Heat & Lane Assignments
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 MN All-Time:  1:44.80  11/20/2010  Eden Prairie, Eden Prairie                 
                        K Bootsma, R Bootsma, S Coolidge, E Suek          
 MN Class AA:  1:44.80  11/20/2010  Eden Prairie, Eden Prairie                 
                        K Bootsma, R Bootsma, S Coolidge, E Suek          
       Nat'l:  1:40.73  5/21/2011   Concord, CA                                
                        M White, A Gargalikis, C Ray, C Chenault          
     School
===============================================================================
Heat 1 of 4 Prelims   
  3  Andover                                                    1:54.13 
  4  Brainerd                                                   1:52.38 
  5  Duluth East                                                1:53.25 
Heat 2 of 4 Prelims   
  1  Eagan                                                      1:51.17 
  2  Rosemount                                                  1:50.11 
  3  Stillwater Area                                            1:48.70 
  4  Minnetonka                                                 1:47.15 
  5  Burnsville                                                 1:47.66 
  6  Lakeville South                                            1:49.44 
  7  Cretin-Derham Hall                                         1:51.01 
  8  Osseo                                                      1:51.82 
Heat 3 of 4 Prelims   
  1  Buffalo                                                    1:51.10 
  2  Winona                                                     1:50.00 
  3  Elk River                                                  1:48.32 
  4  Edina                                                      1:47.12 
  5  Rochester John Marshall                                    1:47.57 
  6  Lakeville North                                            1:49.23 
  7  St. Michael - Albertville                                  1:50.40 
  8  Woodbury                                                   1:51.48 
Heat 4 of 4 Prelims   
  1  Mounds View                                                1:51.07 
  2  Hastings                                                   1:49.93 
  3  Chanhassen                                                 1:48.32 
  4  Eden Prairie                                               1:47.08 
  5  Wayzata                                                    1:47.41 
  6  Prior Lake                                                 1:48.89 
  7  Eastview                                                   1:50.27 
  8  Centennial                                                 1:51.25 
 
Event 2  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 MN All-Time:  1:47.86  11/22/2008  Kiera Janzen, Cretin DH                    
 MN Class AA:  1:47.86  11/22/2008  Kiera Janzen, Cretin-DH                    
       Nat'l:  1:42.81  11/20/2008  Dagny Knutson, Minot, ND                   
     Name                        Year School
===============================================================================
Heat 1 of 4 Prelims   
  3  Kaitey Springer               12 Anoka                     2:00.59 
  4  Kenya Arends                   9 Moorhead                  1:58.26 
  5  Elise Magalis                 11 Rebels                    2:00.38 
Heat 2 of 4 Prelims   
  1  Alyssa Udean                  12 Centennial                1:56.88 
  2  Maya Appleton                 11 St. Paul Hp/Spa           1:55.76 
  3  Kylie Burgess                 11 Stillwater                1:53.60 
  4  Isabel Wyer                   11 Minnetonka                1:50.32 
  5  Megan Wenman                   9 Rosemount                 1:53.31 
  6  Delaney Ambrosen              10 Minnetonka                1:55.25 
  7  Kirsten Olson                 12 Wayzata                   1:56.40 
Heat 3 of 4 Prelims   
  1  Kate Moreton                  11 Edina                     1:56.75 
  2  Madison Emery                 10 Roch JohnMarsh            1:55.69 
  3  Julia Bodnaruk                12 Lakeville No              1:53.58 
  4  Kira Zubar                    11 Eden Prairie              1:50.32 
  5  Courtney Evensen              10 Armstrong                 1:51.10 
  6  Emma Wittmer                  10 Edina                     1:55.19 
  7  Claire Tolan                  12 Rosemount                 1:55.96 
  8  Fallon Ryan                   10 Brainerd                  1:57.22 
Heat 4 of 4 Prelims   
  1  Emma Ruehle                    9 Armstrong                 1:56.66 
  2  Brenna Smith                  10 Lakeville No              1:55.37 
  3  Michelle Campeau              10 Rochester Mayo            1:53.45 
  4  Amelia Schilling              12 Minnetonka                1:50.19 
  5  Anna Elling                   12 Burnsville                1:50.79 
  6  Shelby Holmes                 11 Chanhassen                1:54.84 
  7  Kate Glover                    8 Hopkins                   1:55.87 
  8  Lili Zubar                     9 Eden Prairie              1:56.90 
 
Event 3  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
 MN All-Time:  2:01.38  11/19/2010  Abby Duncan, Champlin Park                 
 MN Class AA:  2:01.38  11/19/2010  Abby Duncan, Champlin Park                 
       Nat'l:  1:53.82  11/13/2009  Dagny Knutson, Minot, ND                   
     Name                        Year School
===============================================================================
Heat 1 of 4 Prelims   
  3  Rylee Slotsve                 11 Bengals                   2:15.32 
  4  Emma Stacy                    10 Metro                     2:10.93 
  5  Sam Starke                    11 Cardinals                 2:13.28 
Heat 2 of 4 Prelims   
  1  Sophie Levy                    9 Minnetonka                2:10.60 
  2  Madison Preiss                 9 Wayzata                   2:09.69 
  3  Rae Bullinger                 11 Hopkins                   2:08.24 
  4  Kaitlyn O'Reilly              11 Farmington                2:05.26 
  5  Sophia Bisch                  10 Stillwater                2:06.49 
  6  Taylor Bass                   11 Roch JohnMarsh            2:08.80 
  7  Alyssa Swanson                11 Eden Prairie              2:09.92 
Heat 3 of 4 Prelims   
  1  Olivia Johnston               10 Rosemount                 2:10.33 
  2  Heather Laedtke               12 Edina                     2:09.65 
  3  Delaney McDonald              12 Apple Valley              2:07.35 
  4  Ellie Suek                    12 Eden Prairie              2:05.17 
  5  Courtney Grunewald            12 Elk River                 2:05.81 
  6  Tara Chapman                   9 Centennial                2:08.67 
  7  Olivia Cook                   10 Rochester Mayo            2:09.72 
Heat 4 of 4 Prelims   
  1  Madeleine Eden                12 Edina                     2:10.04 
  2  Alena Bodnaruk                11 Lakeville No              2:09.65 
  3  Kylie Dahlgren                10 Chanhassen                2:07.05 
  4  Kasey Roberts                 11 STMA                      2:04.82 
  5  Brianna Alexander              9 Lakeville So              2:05.65 
  6  Shea Bougie                    9 Lakeville So              2:08.26 
  7  Katie Garrity                    Rosemount                 2:09.69 
  8  Jennie Novak                   8 Eden Prairie              2:10.74 
 
Event 4  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 MN All-Time:  22.73  11/22/2008  Hannah Bowen, Stillwater                     
 MN Class AA:  22.73  11/22/2008  Hannah Bowen, Stillwater                     
       Nat'l:  22.04  11/22/2002  Kara Lynn Joyce, Ann Arbor, MI               
     Name                        Year School
===============================================================================
Heat 1 of 4 Prelims   
  3  Kaila Chapman                 12 Centennial                  25.23 
  4  Kate Nelson                   11 St. Paul Central            25.05 
  5  Alissa Marlow                 10 Duluth East                 25.17 
Heat 2 of 4 Prelims   
  1  Monica Banasikowski           11 Prior Lake                  24.83 
  2  Mikayla Mayer                 12 Woodbury                    24.45 
  3  Hannah Baratz                 10 Rochester Mayo              24.24 
  4  Kaia Grobe                    10 Chanhassen                  23.98 
  5  Liz Kane                      12 Minnetonka                  24.12 
  6  Alexandra Zuelke              12 Winona                      24.41 
  7  Allison Schwab                12 Elk River                   24.74 
Heat 3 of 4 Prelims   
  1  Meredith Ubel                 11 East Ridge                  24.81 
  2  Colleen Donlin                 9 Wayzata                     24.43 
  3  Kate Reilly                   12 Hastings                    24.18 
  4  Allison Schumacher            12 Roch JohnMarsh              23.72 
  5  Emma Paulson                  12 Wayzata                     24.05 
  6  Mary Whiting                   9 Osseo/MCA                   24.27 
  7  Haley O'Neill                 11 Winona                      24.71 
  8  Samantha Ness                 12 Cardinals                   25.02 
Heat 4 of 4 Prelims   
  1  Marla Albanese                10 Eden Prairie                24.81 
  2  Abby Saddler                  11 Minnetonka                  24.41 
  3  Anna Petty                     9 Wayzata                     24.15 
  4  Carolyn Kane                  12 Minnetonka                  23.46 
  5  Alexis Dobrzynski             11 Burnsville                  24.03 
  6  Rachel Wittmer                 8 Edina                       24.25 
  7  Erin Kleiner                  12 Lakeville No                24.56 
  8  Emily Devore                  12 Buffalo                     24.88 
 
Event 5  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
 MN All-Time:  507.00  11/15/1997  Jaime Sanger, Wayzata                       
 MN Class AA:  507.00  11/15/1997  Jaime Sanger, Wayzata                       
     Name                        Year School
===============================================================================
Heat 1 of 1 Prelims   
  1  Sienna Lundeen                11 St. Paul Central               NP 
  2  Kiley Kuether                 11 Mounds View                    NP 
  3  Hannah Thiry                  12 Blue Jackets                   NP 
  4  Christine Koch                11 BloomJefferso                  NP 
  5  Liz Click                     10 Stillwater                     NP 
  6  Claire Judeh                  12 Rosemount                      NP 
  7  Beth Etterman                 11 Brainerd                       NP 
  8  Kelly Jeans                   12 BloomKennedy                   NP 
  9  Hannah Gosen                   9 Minnetonka                     NP 
 10  Andrianna Jacobs               9 Roch Century                   NP 
 11  Jessie Metz                   11 STMA                           NP 
 12  Val Wollman                   10 Wayzata                        NP 
 13  Yasmeen Almog                 12 Edina                          NP 
 14  Becca Haggerty                12 Buffalo                        NP 
 15  Crystal Franzwa               12 Winona                         NP 
 16  Ashley Kniefel                12 Owatonna                       NP 
 17  Michelle Watkins              11 Eastview                       NP 
 18  Brooke Fontaine               10 Wayzata                        NP 
 19  Nicole Wieden                 11 Bengals                        NP 
 20  Olivia Burleigh                  East Ridge                     NP 
 21  Maria Leibel                  10 Blue Jackets                   NP 
 22  Annika Clinton                10 Minnetonka                     NP 
 23  Nicole Fontaine               10 Wayzata                        NP 
 24  Kalley Schwab                 11 Owatonna                       NP 
 25  Morgan Espelien               12 Stillwater                     NP 
 26  Lauren Teeters                11 Tartan                         NP 
 27  Lauren Puglisi                12 Woodbury                       NP 
 28  Lexi Tenenbaum                12 Maple Grove                    NP 
 29  Sawyer Murray                 11 Rosemount                      NP 
 30  Jessica Dhaene                12 Rangers                        NP 
 31  Hadley Byrne                  12 BloomJefferso                  NP 
 32  Morgan Engel                  11 Minnetonka                     NP 
 
Event 6  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 MN All-Time:  52.73  11/20/2010  Rachel Bootsma, Eden Prairie                 
 MN Class AA:  52.73  11/20/2010  Rachel Bootsma, Eden Prairie                 
       Nat'l:  51.92  5/20/2011   Jasmine Torsky, Palo Alto, CA                
     Name                        Year School
===============================================================================
Heat 1 of 4 Prelims   
  1  Sam Starke                    11 Cardinals                 1:00.28 
  2  Alexandra Spinner              9 Prior Lake                  59.83 
  3  Sophie Levy                    9 Minnetonka                  59.75 
  4  Sarina Le                      7 BloomJefferso               59.67 
  5  Rachel Baker                  11 Eden Prairie                59.70 
  6  Maddie Kehoe                   9 Cre-Der Hall                59.78 
  7  Madeleine North               12 Wayzata                     59.83 
  8  Christina Spanier             11 Huskies                   1:01.12 
Heat 2 of 4 Prelims   
  1  Marla Albanese                10 Eden Prairie                59.27 
  2  Kristin Podratz               12 Eastview                    59.03 
  3  Mackenzie Merriam             12 Wayzata                     58.29 
  4  Zoya Wahlstrom                11 Lakeville No                56.67 
  5  Angela Le                      9 Burnsville                  57.65 
  6  Kristin Erf                   11 Stillwater                  58.59 
  7  Alexa Easley                  12 Minnetonka                  59.13 
  8  Alexis Dobrzynski             11 Burnsville                  59.57 
Heat 3 of 4 Prelims   
  1  Sarah Coolidge                10 Eden Prairie                59.25 
  2  Erin Kleiner                  12 Lakeville No                58.87 
  3  Olivia Cook                   10 Rochester Mayo              58.26 
  4  Courtney Grunewald            12 Elk River                   56.10 
  5  Allison Schumacher            12 Roch JohnMarsh              57.57 
  6  Brina Kari                    10 Hastings                    58.49 
  7  Francesca Walker-Rozo         10 St Cloud Tech               59.13 
  8  Anna Udean                    10 Centennial                  59.54 
Heat 4 of 4 Prelims   
  1  Madeleine Eden                12 Edina                       59.18 
  2  Delaney McDonald              12 Apple Valley                58.65 
  3  Allissa Smith                  9 Hastings                    57.82 
  4  Bre Thorne                     9 Eden Prairie                55.79 
  5  Zoe Avestruz                  10 Chanhassen                  57.53 
  6  Lauren Harris                  9 Prior Lake                  58.41 
  7  Meredith Ubel                 11 East Ridge                  59.10 
  8  Cecilia Ostergren              9 Minnetonka                  59.36 
 
Event 7  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 MN All-Time:  49.78  11/22/2008  Hannah Bowen, Stillwater                     
 MN Class AA:  49.78  11/22/2008  Hannah Bowen, Stillwater                     
       Nat'l:  48.15  11/13/2009  Dagny Knutson, Minot, ND                     
     Name                        Year School
===============================================================================
Heat 1 of 4 Prelims   
  3  Rachel Chatwin                10 Rangers                     56.29 
  4  Alissa Marlow                 10 Duluth East                 54.58 
  5  Lauren Kacmarynski            10 Roseville                   55.18 
Heat 2 of 4 Prelims   
  1  Carrie Schrock                12 Lakeville So                53.90 
  2  Claire Rutscher               12 Stillwater                  53.27 
  3  Erin Buck                     10 Maple Grove                 52.53 
  4  Carolyn Kane                  12 Minnetonka                  52.03 
  5  Brooke Evensen                12 Armstrong                   52.35 
  6  Brenna Smith                  10 Lakeville No                52.83 
  7  Kirsten Kracke                10 Farmington                  53.71 
Heat 3 of 4 Prelims   
  1  Haley O'Neill                 11 Winona                      53.81 
  2  Abby Saddler                  11 Minnetonka                  53.08 
  3  Mary Whiting                   9 Osseo/MCA                   52.44 
  4  Isabel Wyer                   11 Minnetonka                  51.90 
  5  Mikayla Mayer                 12 Woodbury                    52.21 
  6  Kate Reilly                   12 Hastings                    52.73 
  7  Rachel Wittmer                 8 Edina                       53.70 
Heat 4 of 4 Prelims   
  1  Kendra Lair                   10 Prior Lake                  53.81 
  2  Hannah Baratz                 10 Rochester Mayo              52.92 
  3  Anna Petty                     9 Wayzata                     52.36 
  4  Kaia Grobe                    10 Chanhassen                  51.27 
  5  Megan Wenman                   9 Rosemount                   52.17 
  6  Julia Bodnaruk                12 Lakeville No                52.71 
  7  Emily Devore                  12 Buffalo                     53.53 
  8  Michelle Campeau              10 Rochester Mayo              53.95 
 
Event 8  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 MN All-Time:  4:50.55  11/21/2008  Kiera Janzen, Cretin DH                    
 MN Class AA:  4:50.55  11/21/2008  Kiera Janzen, Cretin-DH                    
       Nat'l:  4:34.78  11/20/2008  Dagny Knutson, Minot, ND                   
     Name                        Year School
===============================================================================
Heat 1 of 4 Prelims   
  3  Lizzy Giese                    9 Cardinals                 5:35.89 
  4  Brooke Soller                 12 Maple Grove               5:18.41 
  5  Elise Magalis                 11 Rebels                    5:31.46 
Heat 2 of 4 Prelims   
  1  Kate Glover                    8 Hopkins                   5:14.13 
  2  Anila Mehta                   11 Roch Century              5:12.53 
  3  Mary Knaak                    11 Stillwater                5:09.14 
  4  Anna Elling                   12 Burnsville                5:00.76 
  5  Alena Bodnaruk                11 Lakeville No              5:06.96 
  6  Katie Garrity                    Rosemount                 5:11.07 
  7  Delaney Ambrosen              10 Minnetonka                5:13.22 
Heat 3 of 4 Prelims   
  1  Lindsey Lewis                 11 East Ridge                5:13.93 
  2  Emma Wittmer                  10 Edina                     5:12.01 
  3  Madison Emery                 10 Roch JohnMarsh            5:08.53 
  4  Courtney Evensen              10 Armstrong                 4:58.17 
  5  Kylie Burgess                 11 Stillwater                5:05.68 
  6  Alyssa Udean                  12 Centennial                5:10.17 
  7  Hannah Sneden                 12 Stillwater                5:13.09 
  8  Fallon Ryan                   10 Brainerd                  5:18.18 
Heat 4 of 4 Prelims   
  1  Kylie Dahlgren                10 Chanhassen                5:13.48 
  2  Emma Ruehle                    9 Armstrong                 5:11.76 
  3  Ellie Suek                    12 Eden Prairie              5:07.33 
  4  Amelia Schilling              12 Minnetonka                4:53.79 
  5  Kira Zubar                    11 Eden Prairie              5:01.85 
  6  Brianna Alexander              9 Lakeville So              5:09.30 
  7  Alyssa Swanson                11 Eden Prairie              5:12.88 
  8  Abbie Gjelhaug                11 Hastings                  5:14.23 
 
Event 9  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 MN All-Time:  1:34.40  11/19/2011  Edina, Edina                               
                        O Anderson, E Wittmer, M Campbell, N Larson       
 MN Class AA:  1:34.40  11/19/2011  Edina, Edina                               
                        O Anderson, E Wittmer, M Campbell, N Larson       
       Nat'l:  1:32.75  2/14/2009   Carmel High School                         
                        M Detro, J Hammes, L Mason, T Regan               
     School
===============================================================================
Heat 1 of 4 Prelims   
  3  Duluth East                                                1:41.92 
  4  Blaine                                                     1:41.57 
  5  Woodbury                                                   1:41.69 
Heat 2 of 4 Prelims   
  1  Prior Lake                                                 1:40.93 
  2  St. Michael - Albertville                                  1:39.88 
  3  Wayzata                                                    1:39.01 
  4  Rochester Mayo                                             1:37.61 
  5  Lakeville North                                            1:38.18 
  6  Chanhassen                                                 1:39.10 
  7  Winona                                                     1:40.38 
Heat 3 of 4 Prelims   
  1  Buffalo                                                    1:40.60 
  2  Centennial                                                 1:39.73 
  3  Stillwater Area                                            1:38.81 
  4  Elk River                                                  1:37.60 
  5  Eden Prairie                                               1:38.15 
  6  Eastview                                                   1:39.08 
  7  Moorhead                                                   1:39.98 
  8  Osseo                                                      1:41.07 
Heat 4 of 4 Prelims   
  1  Mounds View                                                1:40.56 
  2  Edina                                                      1:39.46 
  3  Rochester John Marshall                                    1:38.43 
  4  Minnetonka                                                 1:35.41 
  5  Armstrong                                                  1:38.11 
  6  Farmington                                                 1:39.07 
  7  Hopkins                                                    1:39.95 
  8  Rosemount                                                  1:40.96 
 
Event 10  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 MN All-Time:  51.53  11/20/2010  Rachel Bootsma, Eden Prairie                 
 MN Class AA:  51.53  11/20/2010  Rachel Bootsma, Eden Prairie                 
       Nat'l:  51.53  11/20/2010  Rachel Bootsma, Eden Prairie                 
     Name                        Year School
===============================================================================
Heat 1 of 5 Prelims   
  3  Kelly Punyko                  10 Duluth East               1:01.25 
  4  Sarah Miner                   10 Eden Prairie              1:00.27 
  5  Sydney Swanson                11 Woodbury                  1:01.01 
Heat 2 of 5 Prelims   
  2  Kelly Leonard                  8 Hastings                    59.97 
  3  Hannah McKeag                  9 Brainerd                    59.89 
  4  Abby Kunze                     9 Stillwater                  59.72 
  5  Tru Walor                      9 Minnetonka                  59.87 
  6  Sarah Heskin                  12 Prior Lake                  59.93 
  7  Madison Kuznia                12 Mpls. Southwest           1:00.23 
Heat 3 of 5 Prelims   
  1  Erin Sullivan                 11 Bengals                     59.54 
  2  Allissa Smith                  9 Hastings                    58.75 
  3  Rachel Baker                  11 Eden Prairie                57.84 
  4  Kaitlyn O'Reilly              11 Farmington                  57.17 
  5  Brina Kari                    10 Hastings                    57.38 
  6  Sarah Coolidge                10 Eden Prairie                58.25 
  7  Kate Moreton                  11 Edina                       59.11 
  8  Zoe Tu                        11 Wayzata                     59.71 
Heat 4 of 5 Prelims   
  1  Angela Le                      9 Burnsville                  59.35 
  2  Brooke Evensen                12 Armstrong                   58.74 
  3  Claire Rutscher               12 Stillwater                  57.74 
  4  Bre Thorne                     9 Eden Prairie                56.81 
  5  Emma Paulson                  12 Wayzata                     57.31 
  6  Taylor Bass                   11 Roch JohnMarsh              58.11 
  7  Zoya Wahlstrom                11 Lakeville No                59.09 
  8  Claire Tolan                  12 Rosemount                   59.70 
Heat 5 of 5 Prelims   
  1  Claire Sebald                 10 Minnetonka                  59.25 
  2  Liz Kane                      12 Minnetonka                  58.67 
  3  Lauren Kalwasinski            12 Roch JohnMarsh              57.46 
  4  Zoe Avestruz                  10 Chanhassen                  55.88 
  5  Erin Buck                     10 Maple Grove                 57.22 
  6  Shea Bougie                    9 Lakeville So                57.85 
  7  Elizabeth Remer               10 Minnetonka                  58.84 
  8  McLaren Curphy                 9 Mounds View                 59.56 
 
Event 11  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 MN All-Time:  1:01.08  11/19/2010  Abby Duncan, Champlin Park                 
 MN Class AA:  1:01.08  11/19/2010  Abby Duncan, Champlin Park                 
       Nat'l:    58.75  5/15/2009   Kasey Carlson, Las Lomas, CA               
     Name                        Year School
===============================================================================
Heat 1 of 4 Prelims   
  2  Meghan Zwak                    8 Duluth East               1:10.92 
  3  Bridgette Grobe               11 Chanhassen                1:08.66 
  4  Elena Page                     8 Eden Prairie              1:08.48 
  5  Kenna Pasquale                12 Henry Sibley              1:08.59 
  6  Bailee Jackson                10 Lakeville So              1:08.71 
  7  Eliza Jacob                   12 Anoka                     1:11.32 
Heat 2 of 4 Prelims   
  1  Jennie Novak                   8 Eden Prairie              1:07.70 
  2  KT Kustritz                    9 Cre-Der Hall              1:07.29 
  3  Tara Chapman                   9 Centennial                1:06.40 
  4  Madison Preiss                 9 Wayzata                   1:05.28 
  5  Kasey Roberts                 11 STMA                      1:05.75 
  6  Alexandra Zuelke              12 Winona                    1:06.83 
  7  Kristin Podratz               12 Eastview                  1:07.53 
  8  Sidney Christopherson          9 Burnsville                1:08.17 
Heat 3 of 4 Prelims   
  1  Alyssa Marquette               8 Wayzata                   1:07.68 
  2  Mackenzie Smith               12 Minnetonka                1:07.15 
  3  Kristin Erf                   11 Stillwater                1:06.15 
  4  Sophia Bisch                  10 Stillwater                1:05.05 
  5  Rae Bullinger                 11 Hopkins                   1:05.69 
  6  Erin Russoniello              10 Eden Prairie              1:06.80 
  7  Martha Haas                    8 Minnetonka                1:07.42 
  8  Lauren Kalwasinski            12 Roch JohnMarsh            1:07.95 
Heat 4 of 4 Prelims   
  1  Allison Schwab                12 Elk River                 1:07.57 
  2  Anna Justinak                  9 Minnetonka                1:06.99 
  3  Heather Laedtke               12 Edina                     1:05.89 
  4  Olivia Anderson               10 Edina                     1:03.41 
  5  Nicole Stevens                12 Eagan                     1:05.63 
  6  Ana Sortland                  10 Woodbury                  1:06.53 
  7  Maya Loewen                   10 Mounds View               1:07.41 
  8  Olivia Johnston               10 Rosemount                 1:07.75 
 
Event 12  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 MN All-Time:  3:26.09  11/22/2008  Stillwater                                 
                        K Anderson, J Bowen, B Galenti, H Bowen           
 MN Class AA:  3:26.09  11/22/2008  Stillwater                                 
                        K Anderson, J Bowen, B Galenti, H Bowen           
       Nat'l:  3:22.85  3/19/2011   Hersey, PA                                 
                        S Surfas, M Raab, Y Nakano, K Miller              
     School
===============================================================================
Heat 1 of 3 Prelims   
  1  Blaine                                                     3:44.20 
  2  Maple Grove                                                3:38.37 
  3  Lakeville South                                            3:35.55 
  4  Chanhassen                                                 3:30.78 
  5  Eden Prairie                                               3:32.59 
  6  Edina                                                      3:36.71 
  7  Farmington                                                 3:39.45 
Heat 2 of 3 Prelims   
  1  Brainerd                                                   3:42.66 
  2  Rosemount                                                  3:37.72 
  3  Rochester Mayo                                             3:35.46 
  4  Wayzata                                                    3:30.67 
  5  Lakeville North                                            3:32.26 
  6  Hastings                                                   3:36.61 
  7  East Ridge High School                                     3:39.38 
Heat 3 of 3 Prelims   
  1  Centennial                                                 3:41.88 
  2  Stillwater Area                                            3:36.74 
  3  Burnsville                                                 3:35.16 
  4  Minnetonka                                                 3:28.00 
  5  Armstrong                                                  3:31.14 
  6  Rochester John Marshall                                    3:36.39 
  7  Prior Lake                                                 3:38.83 
  8  Andover                                                    3:49.17