2012 State Alpine Ski Meet
Feb. 15 @ Giants Ridge, Biwabik
Boys’ Results
Place Team
1 Minnetonka 161
2 Edina 147
3 Stillwater Area 140
4 Chanhassen 128.5
5 Eagan 128
6 Hopkins 119
7 Chisago Lakes Area 80.5
8 Duluth East 61
Place Skier School/ Team 1st Run 2nd Run Total
1 Jack Post  Eden Prairie 34.52 35.13 01:09.65
2 Jack McNeill  The Blake School 34.78 34.88 01:09.66
3 Taylor Lindy  Centennial 34.62 35.69 01:10.31
4 Eddie  Cox  White Bear Lake 35.3 35.35 01:10.65
5 Michael Murray  Bloomington Jefferson 35.45 35.21 01:10.66
6 Louis Nguyen  Chanhassen 34.96 36.1 01:11.06
7 Griffin Struyk  Minnetonka 35.43 36.11 01:11.54
8 Jake Campbell  Edina 35.81 35.9 01:11.71
9 Vy Nguyen  Chanhassen 35.98 35.92 01:11.90
10 Lars Midthun  Minnetonka 35.56 36.46 01:12.02
11 Tommy Anderson  Eagan 35.89 36.36 01:12.25
12 Brett Bremer  Hopkins 35.9 36.47 01:12.37
13 Andrew Cumming  Eagan 36.14 36.42 01:12.56
14 Morgan Shields  Minneapolis Southwest 35.87 36.79 01:12.66
15 Sam Seelos  Duluth East 37.12 36.05 01:13.17
16 Steig Peterson  Stillwater 36.39 36.87 01:13.26
17 Bradford Morrison  Orono 35.94 37.42 01:13.36
18 Sky Bork  The Blake School 36.73 36.73 01:13.46
19 Andrew Teaver  Eden Prairie 36.57 36.97 01:13.54
20 Dan Koski  Centennial 37.95 35.86 01:13.81
21 Dustin  Erickson  Hastings 36.73 37.1 01:13.83
22 Spencer Knack  Edina 36.89 37.01 01:13.90
23 Charles Johnson  Minnetonka 36.79 37.15 01:13.94
24 Jake Aliison  Stillwater 37.19 37.25 01:14.44
25 Will Baker  Edina 36.93 37.59 01:14.52
26 Will Raedeke  Stillwater 36.84 37.75 01:14.59
27 Sam Goldstein  Minneapolis Southwest 37.07 37.73 01:14.80
28 Jack Midltlien  East Ridge 37.12 37.87 01:14.99
29 Eli Little  Virginia Area 37.35 38.02 01:15.37
30 Mike Hilbert  St Cloud Breakaways 37.47 38.18 01:15.65
31 Duncan Hurrelbrink  Minnetonka 37.58 38.17 01:15.75
32 Nick  Eagon  Hopkins 38.15 37.77 01:15.92
33 Cory Carlsen  Stillwater 37.51 38.43 01:15.94
34 Sam Richter  Mahtomedi 38.1 38.18 01:16.28
35 Max Nygren  Northfield 40.09 37.14 01:17.23
36 Jake Sandgren  Chisago Lakes 40.41 36.87 01:17.28
37 Dan Baack  Mankato West 38.5 38.83 01:17.33
38 Ryan Hunstiger  St Cloud Breakaways 38.49 38.9 01:17.39
39 Woody Hust  Orono 41.35 36.15 01:17.50
40 Matthew Polland  Minneapolis Washburn 39.52 38.37 01:17.89
41 Tom Flickinger  Burnsville 39.15 39.16 01:18.31
42 Wolfgang Brink  Lakes Area 39.5 38.9 01:18.40
43 Weston Andersen  Stillwater 39.24 39.32 01:18.56
44 Alex Thomson  Edina 38.53 40.16 01:18.69
45 Andrew Finnegan  Eagan 39.07 40.28 01:19.35
46 Brendon Viaene  Hermantown 39.04 40.33 01:19.37
47 James Fleming  Minnetonka 43.55 36.14 01:19.69
48 Sam Skaret  Stillwater 40.6 40.03 01:20.63
49 Grant Magnuson  Chanhassen 40.11 41.21 01:21.32
50 Peter Kiesel  Breck 44.78 36.79 01:21.57
51 Grant Bremer  Hopkins 36.91 45.69 01:22.60
52 Matt Sinderson  Hopkins 42.84 41.65 01:24.49
53 Nick Fontaine  Duluth East 38.64 46.24 01:24.88
54 Hogan Haas  Chisago Lakes 38.21 46.72 01:24.93
55 Joe  Cartier  Chisago Lakes 49.56 36.2 01:25.76
56 Steve Wiechmann  Hopkins 47.09 38.73 01:25.82
57 Ross Dembsky  Eagan 44.06 42.44 01:26.50
58 Trevor Pinewski  Coon Rapids 48.99 38.03 01:27.02
59 Dane Alexander  Minnetonka 48.16 38.95 01:27.11
60 Peter Smith  Edina 50.39 38.11 01:28.50
61 Michael Hlas  Eagan 44.07 44.76 01:28.83
62 Brad Weitenant  Blaine 45.98 44.72 01:30.70
63 Andrew Ahlberg  Rosemount 41.97 49.52 01:31.49
64 Sam Bumsted  Hopkins 50.75 41.41 01:32.16
65 Maverick Edmunds  Chanhassen 36.73 56.4 01:33.13
65 Tanner Rivard  Chisago Lakes 53.48 39.65 01:33.13
67 Anders Brown  Chisago Lakes 39.42 53.96 01:33.38
68 Josh Phleger  Champlin Park 46.47 49.75 01:36.22
69 Thor Linnerooth  Brainerd 01:02.3 37.77 01:40.11
70 Olli Suortti  Minneapolis Southwest 37.62 01:04.5 01:42.14
71 Jesse Anderson  Eagan 01:01.6 42.05 01:43.65
72 Jack Dritz  Chanhassen 52.27 57.01 01:49.28
73 Alex Carlberg  Duluth Denfeld 01:13.0 37.69 01:50.70
74 David Huggins  Mankato West 01:15.5 37.97 01:53.45
75 Jesse Kleve  Chanhassen 01:09.5 46.92 01:56.45
76 Brandon Rosen  Andover 01:30.3 40.09 02:10.40
Archie Boyle  BSM 55.66 DNF
Connor Croasdale  Lakeville North 35.27 DNF
Alex DeRocher  Cloquet/Esko/Carlton 35.63 DNF
Alec Bramer  Bloomington Jefferson DNF
John Mitchell  Lake Crystal Valley 52.6 DSQ
Rolf Tengdin  Edina 38.66 DSQ
Hunter Haas  Chisago Lakes DNF
Nick  Lane  Duluth East 37.75 DNF
Alex Bianchi  Duluth East DSQ
Jacob Parker  Duluth East 38.9 DNF
Matt Waddick  Duluth East DSQ
Bjorn Halvorson  Minnehaha Academy DSQ